Jaki wybrać materac dla niemowlaka?

Rodzice tygodniami zastanawiają się jaki kupić materac dla swojej pociechy. W końcu decydują się na pierwszy lepszy. Zdarza się, że dziecko „dziedziczy” materac z łóżeczkiem po starszym rodzeństwie. Czy takie rozwiązanie jest najlepsze?

materac

Muszę wam powiedzieć wprost – NIE!!
Używany materac przyjmuje kształt ciała pierwszego właściciela. Może więc być niewygodny, wpływać na kręgosłup dziecka i powodować wady postawy. Choćby dlatego wybierając materac dla niemowlaka nie warto oszczędzać. Materac dla niemowlaka ma wpływ na kręgosłup dziecka.

Wiele rodziców zadaje sobie pytanie jaki materac dla niemowlaka wybrać?

Odpowiedni materac jest ważny z innego jeszcze powodu. Przez pierwsze miesiące dziecko spędza w łóżeczku nawet kilkanaście godzin w ciągu doby. Powinno więc być mu w nim wygodnie. Materac dla niemowlaka nie może być ani za twardy, ani za miękki. powinien być również elastyczny, tzn. dopasowywać się do kształtu ciała i pozycji, jakie dziecko przybiera podczas snu.

Materac powinien być raczej średni – ale można np. spróbować z materacem dwustronnym np. kokosowo-piankowym, gdzie obie strony są odpowiednie, przy czym jedna jest twardsza, druga bardziej miękka.

materac
Źródło: alematerac.pl

Nieco wyżej, jeśli chodzi o cenę znajdują się materace kokosowe i z łuski gryki – lepsze niż z pianki. Są to materace lekkie, naturalne, a przy tym antybakteryjne i hypoalergiczne. Są elastyczne, pochłaniają wilgoć i pot, są dobre dla kręgosłupa. Gryka nie jest polecana poniżej 6 miesiąca życia, dlatego często spotkać można materace właśnie kokosowo-gryczane. Przez pierwsze pół roku dziecko powinno spać na stronie kokosowej. Taki materac można kupić już za 50 zł – wszystko oczywiście zależy od wymiarów materaca.

Materace sprężynowe. Znajdują się piętro wyżej jeśli chodzi o cenę. W takiej konstrukcji sprężyna jest otoczona pianką poliuretanową. Materace te są wytrzymałe i odporne na odkształcenia. Kosztują ok. 200 zł, jeśli jednak zdecydujemy się np. na materac sprężynowy z warstwą kokosa cena wzrośnie o ok. 100 zł.
Świetną alternatywą są materace lateksowe, których cena zaczyna się w okolicach
200-300 zł. Są one trwałe, elastyczne i dopasowują się do ciała dziecka. Materace te posiadają właściwości antygrzybiczne, antybakteryjne, a dodatkowo są „oddychające”, dzięki kanalikom pionowo rozmieszonych na całej powierzchni przepuszcza powietrze, co zdecydowanie podwyższa komfort snu.
materac2
Źródło: alematerac.pl

 

Najdroższe i najlepsze są natomiast materace termoelastyczne, które reagują na zmiany temperatury, dopasowują się do kształtu ciała. Ich cena to 500-800 zł.
Tags:
    Blog Comments

    Dopóki nie wpadłem na Twój tekst nie wiedziałem, że jest to aż tak wymagające.

    Dodaj komentarz