Biuro i sypialnia w jednym. Jak urządzić te dwie strefy w jednej przestrzeni?

Biuro i sypialnia w jednym – niemożliwe do spełnienia? Praca i odpoczynek w jednym miejscu? Jak najbardziej! Wystarczy odpowiednio zaaranżować miejsce do pracy w sypialni, jednocześnie nie zaburzając proporcji między relaksem a pracą. Jak to dobrze zrobić? Zapraszam na kilka wskazówek, dzięki którym urządzić biuro w sypialni.

Biuro w sypialni – o czym warto pamiętać?

Biurko i łóżko w jednej przestrzeni – dzisiaj nikogo to nie dziwi. Kiedy metraż naszego mieszkania, nie pozwala na urządzenie biura w osobnym pomieszczeniu, trzeba iść na kompromis. Przykładowo mając sypialnię o powierzchni 10m², musimy spróbować oszukać nieco rzeczywistość i powiększyć wizualnie pomieszczenie za pomocą trójwymiarowej fototapety, jasnych kolorów czy luster. Musimy też postawić na wielofunkcyjne meble i zrezygnować z dużej ilości dekoracji. Właśnie tej zasady powinniśmy się trzymać urządzając małą sypialnię z biurem.

Biuro w sypialni – jakie meble powinny się znaleźć w naszym wnętrzu?

W co warto wyposażyć naszą sypialnię z miejscem do pracy? Punktem obowiązkowym jest oczywiście biurko oraz łóżko. Pytanie, który mebel jest dla Ciebie ważniejszy: biurko czy łóżko. To pytanie jest kluczowe, gdy posiadamy niewielki metraż sypialni, a każdy centymetr jest na wagę złota. Mamy dwa wyjścia – duże łóżko kosztem mniejszego biurka lub spory blat biurka w zamian za mniejsze miejsce do spania.

W pierwszym przypadku warto wybrać biurko/konsolę o prostej konstrukcji lub przymocowane do ściany. W drugim – wybierz biurko wyposażone w nadstawką lub dodatkowe szuflady. Dodatkowo do mebla dobierz odpowiednio wyprofilowane krzesło z oparciem, które ustabilizuje kręgosłup podczas pracy i ułatwi Ci utrzymanie odpowiedniej pozycji ciała.

Biuro i sypialnia w jednym – jak pogodzić te dwie strefy w jednej przestrzeni?

Jak pogodzić strefę relaksu i kącik do pracy? Możemy to zrobić na przykład, wykorzystując biblioteczkę z książkami lub specjalny parawan. Ustaw meble między miejscem do spania a przestrzenią do pracy. W ten sposób wyznaczysz w pomieszczeniu dwie odrębne strefy.

Innym pomysłem może być wykorzystanie fototapety, plakatu czy obrazu. Wystarczy jedną z nich powiesić na ścianie przy biurko. Dzięki temu wyróżnimy swoje miejsce do pracy. Możemy też wyodrębnić biurko w sypialni, używając różnych kolorów na ścianach. Strefa odpoczynku będzie utrzymana w ciemnych barwach, a biuro w jaśniejszych. Warto tutaj ograniczyć do dwóch kontrastowych kolorów, np. bieli i szarości.

Miejsce do pracy w sypialni – jak je urządzić?

Jak zorganizować miejsce do pracy w sypialni? Oto 4 pomysły na domowe biuro, w sam raz do pracy zdalnej.

  1. Miejsce do pracy przy oknie – to jedno z najlepszych rozwiązań. Ustaw blat roboczy przy oknie. Zyskasz dzięki temu dostęp do naturalnego światła oraz „wentyl bezpieczeństwa” ma wypadek dużego zmęczenia.
  2. Biuro ukryte w szafie – masz małą sypialnie i chcesz urządzić biuro, nie tracąc cennych metrów kwadratowych, schowaj domowy gabinet w szafie. Dzięki temu nie tylko zyskasz więcej wolnej przestrzeni w pomieszczeniu, ale też sprytnie zamaskujesz ewentualny bałagan panujący w miejscu pracy.
  3. Mini biuro pod łóżkiem – jeśli mieszkasz w kamienicy z wysokimi wnętrzami, umieść łóżko na antresoli, a pod nim kącik do pracy z niezbędnymi sprzętami. W ten sposób zmieścisz sypialnię i biuro w jednym miejscu.
  4. Miejsce do pracy w kącie sypialni – postaw tam biurko narożne, które będzie wyposażone w wiele różnego rodzaju szuflad i szafek. Zapewnia więc dużą powierzchnię roboczą i sporo miejsca do przechowywania akcesoriów potrzebnych podczas pracy. Zmieści się na nim komputer, zewnętrzny monitor i kilka innych sprzętów.

fot. Pexels/Pinterest

Tags: