Kanapa czy łóżko do spania. Które rozwiązanie wybrać?

Sen zajmuje nam aż jedną trzecią życia. To jak długo śpimy i jak śpimy ma ogromne znaczenie. Dlatego nie bez powodu pojawia się pytanie: kanapa czy łóżko do spania. W dzisiejszym artykule podpowiadam, które rozwiązanie wybrać. Dowiesz się z niego, czy lepszym wyborem do spania jest kanapa czy łóżko.

Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz… Choć znaczenie tego powiedzenia jest symboliczne to możemy je potraktować również dosłownie. Jeżeli stworzymy sobie komfortowe warunki wypoczynku, z pewnością poprawimy jakość snu.

Łóżko do spania – komfortowe rozwiązanie do każdej sypialni

Łóżko do spania jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia naszej sypialni i to właśnie w nim powinniśmy spać. Urządzacie swoją sypialnię i nie wiecie, co kupić łóżko czy kanapę rozkładaną? Każdy z tych mebli ma swoje plusy i minusy. Łóżko jest najbardziej komfortową opcją, ale wymaga posiadania sypialni w osobnym pokoju lub niedużej przestrzeni oddzielonymi ścianką działową. Niestety na taki komfort nie każdy może sobie pozwolić.

Jeśli wejdziemy na stronę sklepu internetowego z łóżkami, to znajdziemy wiele rodzajów łóżek (tapicerowane, kontynentalne).W podstawowej wersji posiada ramę z nóżkami oraz wezgłowiem. Jego szerokość może wynosić od 140 do 200 cm. Jeśli mamy ten komfort, że przestrzeń nas nie ogranicza to najlepiej kupić większe łóżko, które zapewni nam wygodny odpoczynek. Jednak pamiętajmy, aby nie przytłoczyć przestrzeni. Małe i średnie sypialnie posiadają 10-15 m2, a te o optymalnej wielkości 16-20 m2. Dodatkowo w łóżkach posiadających pojemnik na pościel przechowasz, co tylko chcesz – pościel, bieliznę nocną, a może koce dla gości? Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia! 

fot. Pexels

Kanapa rozkładana – czy warto?

Kanapa rozkładana z funkcją spania to popularna alternatywa z myślą o osobach, które mają zbyt mało miejsca, aby pozwolić sobie na łóżko. Takie rozwiązanie sprawdzi się w małych mieszkaniach czy kawalerkach, w których pokój dzienny pełni funkcję salonu oraz sypialni. W takich warunkach najczęściej mieszkamy, a przecież sen jest bardzo ważnym aspektem naszego zdrowia psychofizycznego. Dlatego warto odpoczywać na wygodnym łóżku.

Funkcjonalna kanapa rozkładana może zastąpić łóżko w naszym mieszkaniu, jeśli jest wykonana z solidnych materiałów i dobrze dopasowana do naszych potrzeb. Kanapa powinna być trwała i wykonana z odpornych na eksploatację surowców, ponieważ będzie użytkowana intensywnie i za dnia i w nocy. Musi się także elegancko prezentować, w końcu to również element reprezentacyjny salonu. Łatwa w czyszczeniu tkanina to kolejny element, na który warto zwrócić uwagę. Miejsce do spania powinno być czyste i higieniczne a zdarza się, że na kanapie jemy przekąski, wraz z nami przesiaduje na niej ukochany zwierzak. Dlatego warto wybierać kanapy w tkaninie łatwoczyszczącej i przyjaznym zwierzętom.

Mimo funkcjonalności, różnorodności modeli, wielkości kanapa ma także swoje wady. Największą jest brak możliwości wymiany wypełnienia kanapy. Już na samym początku musimy być pewni wyboru. Jeżeli preferujemy miękką, zapadającą się powierzchnię, która przyjemnie nas otuli wybierzmy kanapę z miękką pianką (musimy się jednak liczyć z jej mniejszą trwałością i mniej estetycznym wyglądem). Osoby starsze wybiorą raczej trwałą i sztywną konstrukcję sprężynową, z której lepiej będzie wstać. Sen na twardszej powierzchni dla większości jest również bardziej komfortowy od tej miękkiej. Jednak nawet najwyższej jakości kanapa nie jest w stanie konkurować z łóżkiem i materacem.

fot. Pexels

Tags: