Jak ustawić łóżko w sypialni? Praktyczne wskazówki

Ustawienie łóżka jest bardzo ważną kwestią gdy urządzamy naszą sypialnię. To jak łóżko będzie położone ma duży wpływ na całą aranżację pomieszczenia. Łóżko sypialniane jest sporych rozmiarów, przez co jest elementem dominującym w miejscu, którym śpimy. W grę wchodzą także aspekty praktyczne. Jak należy ustawiać łóżko w sypialni? Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Nie będzie niespodzianką, jak odpowiem Wam na to pytanie – zależy.. Wpływ ma na to metraż, jakim dysponujemy czy układ okien czy drzwi. Sprawdźcie moje wskazówki i sami się przekonajcie, jak ustawić łóżko w sypialni.

W jakim miejscu ustawić łóżko sypialni?

Urządzanie sypialni powinniśmy rozpocząć od zapoznania się zasadami feng shui. Zakłada ona, że na samopoczucie człowieka istotny wpływ ma rozmieszczenie mebli i dodatków. Sztuka ta mówi m.in. o kilku zasadach, które ułatwią nam decyzję jak ustawić łóżko w sypialni. Jedna z nich mówi, żeby ustawić łóżko przy ścianie pozbawionej okien. Dzięki temu możemy uniknąć przeciągów i zyskać swobodny dostęp do parapetu. W przypadku ustawienia łóżka pod oknem, wezgłowie łóżka mogłoby zasłać kaloryfer. Ogrzewanie wtedy byłoby zaburzone, a nasza głowa byłaby blisko źródła ciepła i nasz komfort odpoczynku byłby nieco gorszy.

Ustawienie łóżka w sypialni zgodnie z kierunkami światła

Zasady feng shui mówią także o zachowaniu odpowiedniego ustawienia łóżka względem kierunków światła. Zgodnie z nimi, wezgłowie powinno się znajdować od strony północnej tak, aby nogi podczas snu wskazywały na południe. Dzięki temu, promienie słońca nie będą się rano pojawiać w okolicach głowy, a my będziemy mogli dłużej pospać. Drugą istotną kwestią jest wybór pomieszczenia, w którym będzie znajdować się sypialnia. Powinno ono znajdować się w południowo-zachodniej części mieszkania lub domu. Całkowite dostosowanie się do powyższych zasad nie zawsze jest wykonalne, ale wzięcie kierunków świata pod uwagę może mieć spory wpływ na dobry sen.

Jak ustawić łóżko w małej i wąskiej sypialni?

Jak ustawić łóżko w małej sypialni? Jeśli masz taką możliwość, to postaw je pośrodku ściany, naprzeciwko wejścia do pokoju. A co w sytuacji, gdy takie rozwiązanie nie jest możliwe? Łóżko pod oknem w małej sypialni lub na ścianie, na której nie ma okien ani drzwi wydaje się najbardziej praktycznym rozwiązaniem. Jeśli łóżko jest dwuosobowe, lepsza będzie opcja z ustawieniem pod oknem. Jeśli jest to łóżko jednoosobowe, lepiej dostawić je bokiem do ściany.

Wąskie pomieszczenie również nie sprzyja swobodzie w urządzaniu wnętrz. W tym przypadku sprawdzą się 3 zasady:

  • ustawienie łóżka pod oknem
  • łóżko na ścianie przeciwległej do okna
  • łóżko pośrodku wąskiej sypialni.

Jak nie ustawiać łóżka w sypialni?

Każdy urządza swój dom czy mieszkanie według swoich indywidualnych potrzeb, a pomysłów na to, jak ustawić łóżko w sypialni jest bardzo sporo. Warto jednak, wiedzieć o kilku sprawdzonych sposobach, gdzie postawić łóżko w sypialni, aby pomieszczenie nie było przytłoczone i funkcjonalne.

A jak nie ustawiać łóżka w sypialni. Oto kilka przykładów:

  • tyłem do okien – jeśli utrudni to swobodny dostęp do nich;
  • na środku pokoju – jeśli utrudni to poruszanie się po nim;
  • w taki sposób, by wystawało poza futrynę drzwi – w takim przypadku bardzo łatwo o potknięcie;
  • w miejscu, w którym będzie otoczone ścianami w taki sposób, że nie będzie można zejść z niego bokiem.

fot. Pexels

Tags: