Jaki kolor ścian wybrać do naszej sypialni?

Kolor w sypialni odgrywa kluczową rolę, gdyż to on będzie decydował o nastroju jaki będzie panował we wnętrzu. Najistotniejszym czynnikiem są nasze preferencje, jednak warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, jakimi powinniśmy się kierować wybierając kolor do sypialni, by nie popełnić błędów i by ostateczny efekt naszej pracy był taki, jakiego oczekujemy.

 151209257

1. Oceń wielkość pokoju

Im pokój jest mniejszy, tym jaśniejszy powinien być kolor ścian. W małym pokoju najlepszym rozwiązaniem będzie użycie świetlistego odcienia.Gdy pokój jest duży warto jest pomalować tą najbardziej widoczną ze ścian ciemną farbą, a pozostałe kolorem podobnym, ale jaśniejszym o 2-3 tony.Efekt będzie od razu widoczny.

2. Kolor ciepły czy zimny?

Kolory w sypialni powinny być stonowane. Nie oznacza to, że nie możemy używać mocnych barw. Możemy pomalować sypialnie na czerwono, ale wybierając spokojny odcień, np. kolor wina, głęboki burgund lub odcień poziomkowy.
Jeśli pokój jest słoneczny, śmiało możemy stosować barwy zimne. Natomiast, gdy okno jest od północy lub zachodu, byłoby dobrze zdecydować się na takie barwy, które będą to wnętrze ocieplać.
Odcienie pastelowe. Gwarantują doskonały wypoczynek i spokojny sen. Warte polecenia są przede wszystkim kolory brzoskwiniowe, różowe, niebieskie i zielone, a także barwy kremowe, pudrowe i beżowe.
Odcienie zimne. To kolory jak: błękitny, wrzosowy lub różowy, które pomagają komfortowo odprężyć się, a cytrynowy lub limonkowy dodają energii nam do życia.
Odcienie ciepłe. Jeśli twoja sypialnia jest mało nasłoneczniona, dobrym rozwiązaniem jest doświetlenie jej poprzez pomalowanie ściany np. na żółto lub w kolorze mango. Dzięki temu będziesz się budzić w takim wnętrzu z ogromną przyjemnością.

3. Zredukuj liczbę różnych kolorów

Zwróć uwagę, w jakim kolorze są meble i dywany, gdyż w sypialni liczba barw z różnych palet kolorystycznych nie powinna przekraczać 4.
Fajną praktyką urządzania sypialni jest monochromatyczne wnętrze, czyli takie które wszystkie kolory są w podobnej gamie kolorystycznej, ale w różnych odcieniach.
Możesz wybrać np. ciemnobrązowe meble, jasnożółtą narzutę na dywan, dywan w kolorze brzoskwiniowym, a do tego ściany pomalowane na świetlisty odcień bieli.

4.Jak podwyższyć lub zwiększyć pokój optycznie?

Jeśli sufit jest biały, a ściany kolorowe, pokój wydaje się wyższy. Natomiast jeśli sufit jest w tym samym kolorze co ściany, pokój będzie wydawał się większy niż w rzeczywistości.
RADA: kolor ścian powinien pasować do stylu mebli. Jeśli lubisz staromodne kształty lub wzory nie wybieraj nowoczesnych farb, to będzie wyglądać wręcz dziwnie.
Tags:
    Blog Comments

    My w sypialni mamy bardziej styl skandynawski, poszlismy w odcienie szarosci i zimnego blekitu, choc najpierw skorzystalismy z kreatora wnetrz na stronie Sniezkizeby zobaczycjak to bedzie wygladalo.

    Fajny blog, polecę znajomym 🙂
    zapraszam do siebie :)http://wspolnyblog03.blogspot.com/

    Dodaj komentarz