Zmiana czasu – czy jest potrzebna..

Poszliśmy spać w letnim, a obudziliśmy się w zimowym. Zmiana czasu ma ponoć oznaczać oszczędności. Czy faktycznie tak jest?

sen

Nie tak dawno, bo z soboty na niedziele doświadczyliśmy zmiany czasu na zimowy. Kolejna taka zmiana czasu czeka nas w ostatnią niedzielę marca, ale tym razem będziemy spać o godzinkę krócej 🙁

U nas zmianę czasu reguluje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012–2016, która ma się przyczynić do lepszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii.

A co na to lekarze?

Zmiana czasu niekorzystnie wpływa na organizm, bowiem zaburza nasz zegar biologiczny. Szybciej też robi się ciemno, a co najmniej 1/4 ludzi wyraźnie reaguje na niedobór światła. To powoduje nadmierną senność, apatię, poczucie braku energii, ale też czasami rozdrażnienie. Niektórzy skarżą się, że chociaż śpią dłużej, ale gorzej i mają poczucie, że są bardziej niewyspani.

Ale jest i na to rozwiązanie – trzeba tylko się ruszać!

Lepsza gospodarka?

Nie ma konkretnych wyliczeń i dowodów na to, czy zmiana czasu daje nam korzyści, jeżeli chodzi o efektywność pracy i efektywność gospodarki. Pewne jest, że w naszych domach zużywamy energii na oświetlenie mniej.

Gdzie zmiana czasu nie obowiązuje?

Jako pierwsi czas zaczęli zmieniać Niemcy podczas I Wojny Światowej w 1916 roku. W Europie czasu nie zmieniają jedynie Islandia, Rosja i Białoruś.

A Wam jak się spało już w tym nowym czasie? Odczuwacie zmianę? Podzielcie się swoimi odczuciami 🙂

 

 

Tags:
  Blog Comments

  U mnie niestety te zmian czasu są bardzo odczuwalne przez organizm 🙁

  Uważam że, zmiana czasu to przyzwyczajenie/ tradycja i nie ma większego sensu. Szczególnie, że wprowadza zamieszanie. Pozdrawiam.

  Nie jestem fanką zmiany czasu, niby na jesień można pospać dłużej – ale jakoś mnie to nie przekonuje. Rozstrojony dzień i miesiąc przestawiania się na nowy czas (aby za chwilę przesunąć czas ponownie!).

  Marlena Czerwińska

  Prawdę mówiąc nie wiedziałam , że zmiana czasu źle na nas wpływa …

  Mi to jakoś szczególnie nie przeszkadza 😉 Poza tym to czas zimowy jest u nas tym prawidłowym, dlatego myślę, że gdyby miał zostać jeden to właśnie ten… czy to wpływa na gospodarkę…? Nie mam pojęcia, bo się na tym po prostu nie znam XD

  Dodaj komentarz