Wybieramy oświetlenie do pokoju dziecka

Przy urządzaniu pokoju dziecka ważne jest także oświetlenie. Pokój naszego dziecka musi mieć oświetlenie ogólne i dobre oświetlenie miejsca do nauki. Na co zwrócić uwagę sami zobaczcie.

Kilka wpisów wcześniej dzieliłam się z Wami wskazówkami, jak urządzić pokój dla naszego dziecka http://senjakmarzenie.pl/urzadzic-pokoj-mlodziezowy/. Dzisiaj postanowiłam wziąć na tapete  OŚWIETLENIE.

Oświetlenie górne

Pokój naszego dziecka to miejsce zabaw, nauki i oczywiście odpoczynku, snu i spotkań z przyjaciółmiDlatego najważniejsze jest oświetlenie górne. Może to być centralnie umieszczona lampa sufitowa. Powinno być ono wystarczająco jasne i równomiernie rozproszone. Lampy dla dzieci są efektowne i jest ich bardzo dużo na rynku, więc bez trudu dobierzemy wygląd lampy do wystroju pokoju. Niestety tylko jedno, górne źródło światła nie wystarczy. Urządzając pokój dziecięcy postarajmy się dobrze wybrać rodzaje światła i miejsce zamontowania lamp, kinkietów, małych lampek stojących i biurkowych.  Światło ogólne w pokoju dziecka, przydatne w czasie zabawy, wzbogaćmy małymi punktowymi lampkami, kinkietami i światłem punktowym.

 

Oświetlenie przy biurku, łóżku

Pokój dziecka wymaga doświetlenia np. w miejscu do nauki, lampka przyda się też w pobliżu łóżka – ułatwi wieczorne zasypianie, czy czytanie na dobranoc. Przy łóżku przydadzą się lampa do czytania, najlepiej kinkiet. Możemy także zastosować lampkę wtykaną wprost do gniazdka.

Do oświetlenia miejsca pracy najbardziej funkcjonalna będzie lampa typu biurowego – z obrotowymi ramieniem i główką. Najlepiej, gdy światło pada na biurko z lewej strony (dla osób leworęcznych z prawej). Wówczas dziecko nie zasłania sobie światła w czasie rysownia czy pisania i zmniejsza się utrudniający pracę kontrast między światłem a cieniem.
Warto pomyśleć również w pokoju dziecięcym o oświetleniu dekoracyjnym (ozdobny barwny klosz, girlanda świetlna, reflektorki oświetlające np. galerię rysunków na ścianie). Takie oświetlenie pokoju dziecięcego tworzy przyjemny i wesoły nastrój.

A Wy co myślicie na temat oświetlenia w pokoju dziecięcym? Dzielcie się swoimi opiniami 🙂

Tags:
  Blog Comments

  Z mojego doświadczenia wiem, że np. w przypadku dziecka szkolnego przydają się różne źródła światła, które włącza w zależności od potrzeb 😉

  Przyda mi sie ta wiedza bo na wiosne robie pokoik dla corci 🙂

  Bardzo się ciesze, że trafiłam do Ciebie, bo przede mną własnie małe renowacje w pokoju moich córek. Oswietlenie też jest do wymiany, także jestem pełna nowych pomysłów dzięki wpisowi i może co jeszcze znajdę szperając na blogu 😉

  Zainspirowałaś mnie na przyszłość gdy będę już mieć dziecko, piękne stylizacje domu – pokoju dziecka.

  Ależ oczywiście, że oświetlenie musi być porządne! Ja sama w podstawówce garbiłam się pod mizerną lampką, czego nie wspominam zbyt dobrze. Lubię, gdy za dnia jest jasno, a wieczorem… mniej 😉 Wieczór to czas świeczek i przyciemnianego światła.

  Pozdrawiam, Ania z D.

  Przydatny post 🙂 u mojej córeczki bardzo przydatne jest oświetlenie pod szafka wisząca. Zapalone jest w nocy bo lampka nocna to za mało (koszmary senne, na pewno z tego wyrośnie ale póki co robię wszystko by się nie bała) i nadaje fajny klimat, przy okazji w dzień oswietla regały, na których mała rysuje.

  Dziękuje 🙂

  W takim razie mam nadzieje że post będzie przydatny 🙂

  Ojj to sorki wybacz 😛

  Oczywiście jak najbardziej 🙂 myśle że z czasem dziecko przyzwyczai się do wszystkiego

  Oczywiście jak najbardziej 🙂

  O to świetnie 🙂 w takim razie zapraszam do odwiedzin albo do zapisu newslettera !

  Zapisuję sobie. Już niedługo będę potrzebowała duuuużo inspiracji do urządzenia pierwszego pokoiku mojej córeczki 🙂 Pozdrawiam!

  Dobre oświetlenie to podstawa 🙂 a jeżeli oprócz funkcji pięknie wygląda to jestem zdecydowanie na tak 🙂

  Ja właśnie przystosowuję pokój na przyjęcie drugiego dziecka, meble już na miejscu, zostało oświetlenie. A ponieważ górne już jest, starego typu ale dość mocne, to planuję dwie lampki ścienne nad łóżkami dzieci (stoją na przeciwległych ścianach). Może również lekkie światło wpłynie na to, że moja córka nie będzie się bała spać w pokoju sama… Pozdrawiam

  matkowaciniezwariowac.blog.pl

  ubiegłaś mnie z tym postem bo właśnie szykowałam podobną tematykę 🙂
  strefowe oświetlenie to klucz do ergonomicznego i przyjaznego wnętrza a w pokoju dziecięcym, który łączy wszystkie możliwe funkcje, to jeden z najważniejszych elementów projektu!
  pozdrawiam 🙂

  U nas temat na tapecie… Właśnie m. In. Oświetlenie spędza nam sen z powiek…

  Mnie urzekły najbardziej świecące kwiatuszki na ścianie 😀 Bardzo pomysłowo!

  Wygląda świetnie 🙂 ciekawe połączenie 🙂

  Zdecydowanie – światło to podstawa!

  Zdjęcia są przeurocze, sama chciałabym mieć któryś z tych pokoików 😀

  Dodaj komentarz