Masz problemy ze snem? Sprawdź, co może być tego przyczyną!

Sen jest niezbędny do funkcjonowania organizmu. Jeśli trudno Ci zasnąć lub po prostu budzisz się w nocy, koniecznie sprawdź czym to może być spowodowane. Trwające przez długi czas mogą bardzo niekorzystnie wpłynąć na nasze zdrowie!

Nieświeża pościel

Po pierwsze warto sprawdzić czy prawidłowo dbamy o pościel. Nieodpowiednie utrzymywanie higieny może być przyczyną rozwoju roztoczy. Są niewidoczne i mają one jednak negatywny wpływ na nasze zdrowie. Ich obecność może utrudniać oddychanie, powodować kaszel, katar i wysypki. Roztocza szczególnie upodobały sobie pościel, która jest rzadko zmieniana lub nieodpowiednio utrzymywana w czystości. Dlatego warto postarać się, aby nasza pościel była czysta, świeża i pachnąca.

Rozwiązanie: Zadbaj o najlepszą jakościowo pościel, która sama w sobie nie będzie powodowała alergii i uniemożliwi rozwój roztoczy. Powinniśmy ją prać co najmniej raz w tygodniu, w temperaturze 60 stopni. Do proszku do prania można dodać kilka kropel olejku eterycznego, np. z eukaliptusa lub lawendy. Nie tylko pomoże to usunąć roztocza, ale też nada pościeli piękny, relaksujący zapach i ułatwi nam zasypianie.

Źle dobrane łóżko i materac

Materac musi być dobrany do ciężaru ciała tak, aby kręgosłup użytkownika był zawsze w linii prostej. Nie może być zbyt miękki, zbyt twardy lub za stary, ponieważ może nam utrudniać zasypianie. Materac przede wszystkim ma duży wpływ na nasze zdrowie. Od doboru materaca zależy w dużej mierze stan naszego kręgosłupa, mięśni, a nawet układu oddechowego.

Rozwiązanie: Zainwestuj w najlepszy materac, nie ma sensu na nim oszczędzać! Pamiętajmy, że jest to inwestycja w nasze zdrowie. Szybko dostrzeżesz, że na dobrze dobranym, komfortowym materacu zaśniesz o wiele szybciej i wstaniesz w dużo lepszym nastroju. Każdy materac ze względów higienicznych zaleca się wymienić na nowy po upływie 10 lat. Jeśli materac, który był kupiony niedawno skrzypi lub wyczuwasz sprężyny na nim leżąc, to również czas zastąpić go nowym.

Źle rozumiana aktywność fizyczna

Myślisz, że aktywność fizyczna pomoże ci zasnąć? Masz rację. Jednak zbyt ciężkie treningi, szczególnie wykonywane wieczorem, mogą utrudnić zasypianie. Dzieje się tak, ponieważ intensywne ćwiczenia podnoszą ciśnienie i temperaturę ciała.

Rozwiązanie: Postaw na lekką aktywność fizyczną. Na przykład niech to będzie  spokojny spacer w średnim tempie. Pozwoli to dotlenić organizm i pomoże zrelaksować się po pełnym wrażeń dniu.

Jeśli uprawiasz sport wyczynowo wcale nie musisz z nich rezygnować przed snem. Zaplanuj trening tak, aby zakończyć go 2–3 godziny przed snem. Po treningu zjedz lekki posiłek bogaty w białko.

Zbyt duża ilość światła

Lampki nocne, nawet o delikatnym świetle, mogą utrudnić nam zasypianie. Niezbyt dobrym pomysłem jest także zasypianie przy włączonym telewizorze.  Podobnie na nasz zły sen może mieć wpływ, gdy mieszkamy w pobliżu ruchliwej, jasno oświetlonej ulicy lub masz tuż za oknem latarnię.

Rozwiązanie: Gdy kładziesz się spać, wyłącz nocne lampki, telewizor i komputer. Nie kładź się do łóżka z laptopem ani tabletem. Jeśli mieszkasz w mieście lub blisko ruchliwej ulicy, zainwestuj w dobre zasłony lub żaluzje. Postaraj się wybrać taki sposób zasłonięcia okien, który nie odcina dopływu świeżego powietrza. Dobrym pomysłem mogą być nawet zwykłe rolety. Staraj się nie przebywać wieczorem w jaskrawo oświetlonych pomieszczeniach.

Zwlekanie ze wstawaniem

Włączasz rano drzemkę w budziku, żeby jeszcze troszkę pospać? To uważaj! Będziesz czuć jeszcze większe zmęczenie, a wieczorem możesz mieć problemy z zaśnięciem. Co najważniejsze taki sposób wstawania zaburza naturalne cykle snu. Dlatego zamiast dosypiać rano, po prostu idź wcześniej spać.

Rozwiązanie: Wstawaj, gdy tylko zadzwoni budzik. Zrób to nawet, gdy czujesz senność i zmęczenie. Wbrew pozorom poczujesz się lepiej, wstając od razu z łóżka, niż dosypiając i budząc się co kilka minut. Omijając drzemkę da ci to kilka minut więcej na poranne przygotowania
Tags:
    Dodaj komentarz