Łóżko kontynentalne czy tapicerowane? Które wybrać?

Przeglądając oferty sklepów meblowych napotkamy przeróżne nazwy łóżka. Wśród nich przeważają łóżko tapicerowane, ale też pojawiają się kontynentalne. Czym one się różnią?  Zobaczcie sami 🙂

bedroom-416063_1280

Łóżka tapicerowane to po nie sięgamy najczęściej. Może z tego względu, że nasza sypialnia staje się wówczas oryginalna. Łóżka tapicerowane to niepowtarzalny styl, który sprawi, że sypialnia nabierze wyjątkowego blasku i funkcjonalności.
Do takiego łóżka możemy dobrać:
– zagłówek – dostępny w wielu rozmiarach, z głębokimi lub płytkimi spikowaniami, różnymi przeszyciami, możliwością wykończenia guzikami, kryształkami lub innymi elementami dekoracyjnymi
– wzór
– kolor – od bieli i stonowanych pasteli, poprzez nasyconą gamę wielokolorową, aż do czerni i wielu odcieni pośrednich
– materiał – najczęściej jest to zamsz, ekoskóra lub skóra, lecz także inne tkaniny wysokiej klasy i łatwe do utrzymania łóżka w należytej czystości
Warto zastanowić się także, czy potrzebny będzie nam pojemnik na pościel lub szuflady pod łóżkiem, ponieważ często istnieje możliwość ich dołączenia. Również w  gotowych modelach należy zwrócić uwagę na takie szczegóły konstrukcyjne, aby wygodnie przechowywać pościel.

A jakie są wady takich łóżek?

Tutaj zatrzymam się przy temacie tkaniny obiciowej. W przypadku drewnianych modeli poplamienie nie jest żadnym problemem. Jednak jeśli wybór padnie na łóżka tapicerowane wybierzmy materiał, który nie da się poplamić. Taki materiał jest zazwyczaj pokrywany cieńką warstwą teflonu. Dzięki któremu płyny nie wsiąkają do wnętrza, a zebrać je można z tkaniny za pomocą papierowego ręcznika. Jeśli na materiale pozostanie ślad wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką i gotowe 🙂
Drugą ważną wadą jest przecieranie się materiału. Nie dotyczy to np. ekoskór, ale już zamszu tak. Dlatego najważniejsza jest jakość tkanin, a przede wszystkim ich grubość i odporność na ścieranie. Można to łatwo sprawdzić za pomocą tzw. testu Martindale. Tkaninę poddaje się przecieraniu i obserwuje się po ilu określonych cyklach następuje jej rozdarcie. Im wyższy wynik, tym tkanina jest bardziej wytrzymała.

Czym są łóżka kontynentalne?

W wielkim skrócie to wszystkie modele, które najczęściej widzimy w hotelach, filmach amerykańskich i w domach brytyjskich. Właśnie w tych miejscach można się na nie natknąć. Możemy wyróżnić dwa ich podstawowe elementy: dolną skrzynię drewnianą stojącą na nóżkach z wkładem ze sprężyn bonelowych lub kieszeniowych oraz materac nawierzchniowy bo belowy, kieszeniowy, wykonany z lateksu lub pianki termoelastycznej.
Cechą, która wyróżnia łóżka kontynentalne spośród innych łóżek tapicerowanych jest ich wysokość. Powierzchnia spania wówczas znajduje się ok. 50-60cm nad podłogą. Jest to z pewnością ogromne ułatwienie dla osób starszych, ponieważ taka wysokość pozwala na swobodną zmianę pozycji ze stojącej na leżącą.
Kolejną ich zaletą jest długa żywotność. Przede wszystkim dlatego, że mamy kilka warstw materaca, na których ciężar ciała się rozkłada, a pojedyncze elementy zużywają się dużo wolniej.
Ponadto łóżka kontynentalne mają świetną wentylację dzięki takiej konstrukcji. Podstawa łóżka dba także o swobodny przepływ powietrza. Dzięki czemu, takie rozwiązanie jest doskonałe dla alergików, które sprawia, że wewnątrz łóżka nie gromadzi się wilgoć i nie rozwijają roztocza ani pleśnie.
Niestety łóżka kontynentalne są dość drogie, choć możemy znaleźć modele w niższych cenach i dobrej jakości. Jeśli mamy dużą sypialnię i potrzebujemy ogromnego łóżka to ten typ łóżka będzie idealnym rozwiązaniem.
Łóżko tapicerowane czy kontynentalne? Co wybieracie?
Tags:
    Blog Comments

    Mieliśmy chęć na kontynentalne i długo rozważaliśmy jakie wybrać. Niestety nasza sypialnia jest dość mała i to spowodowało, że nasz wybór padł na tapicerowane ze skrzynią na pościel. Okazało się również, że kontynentalne też mogą schowek. Także jeśli nasza przyszłą sypialnia będzie większa wybierzemy kontynentalne 🙂

    Dodaj komentarz