Oświetlenie w sypialni

Oświetlenie jest równie ważną kwestią przy urządzaniu własnej sypialni. Wielu z nas z pewnością zastanawia się, przy obecnych trendach, jak dużo powinno być światła w naszym wnętrzu.

bedroom-462772_1920

W naszym królestwie jakim jest sypialnia, gdzie mamy się wyciszyć i wypocząć po ciężkim dniu, musimy zadbać o intymną atmosferę. Myśle, że świetną rolę będzie spełniać delikatne, ale rozproszone światło. W zupełności wystarczą żarówki o mniejszej mocy (max. do 60 W).

Najważniejszym oświetleniem jest światło ogólne, choćby podczas sprzątania czy zmieniania pościeli. Idealnym rozwiązaniem będzie np. sufit podwieszany czy zwykły żyrandol.
W obecnym designie nie ograniczamy się tylko do oświetlenia ogólnego. Możemy także zamontować oświetlenia na ścianie. Tutaj fajnym rozwiązaniem są klinkiety, które są umieszczane nad wezgłowiem łóżka.
Taki pomysł dobrze sprawdza się jako oświetlenie funkcjonalne, np. do czytania książki przed snem, Ważne jest aby skierować światło w dół i być zainstalowane na wysokości mniej więcej 75 cm, mierząc od materaca. Minusem takiego rozwiązania jest to, że do zainstalowania klinkietów jest wcześniejsze przeprowadzenie instalacji elektrycznej.
Lampki nocne stawiane na szafce – ich celem jest tworzenie relaksującego nastroju. Plusem ich jest napewno duży wybór i ceny na własną kieszeń oraz efektywne oprawy lampek są istotnym elementem wystroju. Przy małych wnętrzach minusem może być brak wystarczającego miejsca, aby postawić szafki nocne a na nich lampy.
Z kolei lampy nocne podłogowe z obu stron łóżka można śmiało zastąpić małe lampki nocne. Z pewnością stwarzają lepsze warunki do lektury i wyglądają bardzo oryginalnie, ale to rozwiązanie sprawdza się tylko w dużych pomieszczeniach, w których praktyczne wykorzystanie każdego skrawka powierzchni nie jest zbyt istotne.
Ostatnią kwestią jest oświetlenie nastrojowe. W budowaniu naszej intymnej atmosfery przydatne są kinkiety oraz punktowe lampki zainstalowane np. we wnękach. Pamiętajmy, że w
sypialni najczęściej patrzymy na nie z pozycji leżącej – wybierzmy więc modele z kloszami kierującymi światło na ścianę albo w górę. Trzeba je umieścić na takiej wysokości, by światło nie raziło nas w oczy.

 

 

 

    Blog Comments

    Bardzo ciekawy post w naszym klimacie przyznam, jak najbardziej. Oświetlenie odgrywa znaczącą role w każdym pomieszczeniu domu i zwłaszcza w sypialni. Zapraszam do mnie i uprzejmie dziękuję za komentarze.http://barcelonaconcept.pl/bcn-is-design/jakie-swiatlo-na-stol-lub-biurko/

    Dodaj komentarz