Kiedy najlepiej zmienić dziecku łóżeczko niemowlęce na łóżko?

łóżko dziecięce, pokój dziecka, zmiana łóżeczka niemowlęcego

W życiu rodziców i dziecka przychodzi ten moment, w którym stoją przed wyborem zakupu łóżka dla swojej pociechy. W końcu ich nie tak dawno małe maleństwo spędzało czas w łóżeczku niemowlęcym, a teraz już czas zmienić je na nowe łóżko. Ten moment to tylko oznaka, że dziecko rośnie i jest gotowe na nowy etap rozwoju. Kiedy najlepiej zmienić dziecku łóżko niemowlęce na łóżko? Zobacz, moje wskazówki, które warto zastosować.

Zmiana łóżeczka niemowlęcego na łóżko – na co zwrócić uwagę?

Wiek dziecka

Ważną kwestią na którą warto zwrócić uwagę jest wiek naszego dziecka. Większość ekspertów zaleca, aby dziecko przyzwyczaić do spania w swoim łóżku między 2, a 3 rokiem życia. Jednak nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, kiedy dziecko powinno przestać spać w łóżeczku niemowlęcym. Każde dziecko jest inne, rozwija się w swoim tempie. Jeśli dziecko jest aktywne i samo wychodzi z łóżeczka, to jest wyraźny sygnał, że to jest ten moment na zmianę łóżeczka na łóżko.

Wzrost dziecka

Kolejnym czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę decydując się na zmianę łóżka niemowlęcego na łóżko jest oczywiście wzrost dziecka. W przypadku większych dzieci, łóżeczko niemowlęce może być niewygodne i zbyt małe. Wtedy warto pomyśleć o nowym łóżku. Nasza pociecha powinna mieć wystarczająco miejsca, aby móc się przemieszczać.

Gotowość dziecka

To kluczowa kwestia, jaką musimy wziąć pod uwagę. Chodzi tutaj głównie o bezpieczeństwo dziecka. Wiele rodziców obawia się, że maluch będzie się wiercił przez sen i może spaść z łóżka. O ile łóżeczka niemowlęce ze szczebelkami chronią przed wypadnięciem, o tyle tradycyjne łóżka nie dają takiej gwarancji. Dlatego ważna jest tutaj nasza obserwacja. Przyjrzyj się umiejętnościom motorycznym swojego dziecka oraz czy jest gotowy emocjonalnie na taką zmianę. Przeanalizuj na ile Twoje dziecko jest gotowe, aby przespać spokojnie noc.

Jak pomóc dziecku odzwyczaić się od spania w łóżeczku niemowlęcym?

Zmiana łóżeczka niemowlęcego na łóżko to rewolucja dla dziecka, jak i jego rodziców. Dlatego już na etapie tworzenia jego przestrzeni włącz dziecko w cały proces. Niech będzie częścią zachodzących zmian. Do łóżka dobierzcie wymarzone dodatki np. poduszki w ulubionym kolorze czy pościel z postaciami z bajek. Wspólnie zróbcie przemeblowanie i udekorujcie pokój. Dzięki temu dziecko przyjmie naturalnie zmiany zachodzące w jego życiu. Pamiętaj, że cierpliwość to podstawa. Czasem zmiana łóżeczka niemowlęcego na łóżko będzie przebiegać bardzo naturalnie i bezproblemowo, a w innych przypadkach może okazać się większym wyzwaniem. Dzieje się tak, że część dzieci odczuwa lęk, niepokój i szuka w nocy sypialni rodziców. Bądź wtedy cierpliwy i wspieraj swojego malucha w jego rozwoju.

fot. Pexels

Tags: