Jaki materac wybrać – twardy czy miękki?

Przy zakupie materaca powinniśmy kierować się nie tylko kwestią wygody, lecz przede wszystkim naszego zdrowia. Materac oczywiście powinien być wygodny, jednak należy dobrać go tak, aby był zdrowy dla naszego kręgosłupa. Tylko dobrze dobrany materac zagwarantuje efektywny sen, czyli taki, po którym nie będziemy czuć bólu pleców oraz obudzimy się pełni energii i chęci do działania. Zakup materaca to inwestycja w nasze zdrowie, dlatego nie powinniśmy przy jego wyborze kierować niską ceną.

Czy miękki materac zapewni nam zdrowie i komfort snu?

Wydaje się, że miękki materac jest wygodny. Jednak zbyt miękki materac może spowodować problemy zdrowotne, ponieważ leżąc zapadamy się w niego. Spanie w takiej nienaturalnej pozycji może spowodować bóle kręgosłupa, bóle mięśni, problemy z krążeniem. Na miękkim podłożu kręgosłup nie jest ułożony we właściwej pozycji, dlatego jest narażony na odkształcenia. Dolegliwości bólowe w nocy i po przebudzeniu spowodują, że nie wyśpimy się, a rano będziemy zmęczeni.

 

Konsekwencje spania na zbyt twardym materacu

Słyszy się opinie, że najzdrowiej śpi się na twardym materacu. Nie jest to do końca prawda, ponieważ materac zbyt twardy może zrobić nam jeszcze więcej szkody, niż zbyt miękki. Twardy materac za mocno uciska ciało. Może to doprowadzić nawet do martwicy tkanek i uszkodzenia układu nerwowego, co w zaawansowanej postaci objawia się zaburzeniami równowagi, czucia, koordynacji czy wzroku. Skrzywienie kręgosłupa może powstać nie tylko na zbyt miękkim materacu, ale także na bardzo twardym.

 

Jak wybrać odpowiedni materac?

Czym więc kierować się wybierając materac? Należy wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby. Materac dobiera się do wagi i wzrostu jego użytkownika. Osoby ważące mniej niż 80 kg mogą wybrać materac w miarę miękki, ponieważ nie będą zapadać się w niego zbyt głęboko. Dla osób ważących powyżej 80 kg przeznaczone będą materace twardsze. Zasada jest taka, że im większa waga, tym twardszy materac. Jednak na rozkład ciężaru ciała wpływa również wzrost, dlatego zdarza się, że wysokim osobom o średniej wadze będzie odpowiadał materac twardy.

W sprzedaży dostępne są produkty o różnych funkcjach, na przykład materace z pianką termoelastyczną o zmiennym stopniu twardości, czy wyposażone w strefy twardości, które reagują na nacisk poszczególnych części sylwetki i dopasowują się do ciała. Bardzo dobre są również materace z matą kokosową, która sprawia, że podłoże jest twardsze i bardziej przewiewne.

 

Odpowiedni materac, taki, który zapewni nam komfort w sypialni, skuteczny wypoczynek i zdrowy sen, musimy dostosować do swoich indywidualnych potrzeb.

 

Tags:
    Dodaj komentarz