Jak wyczyścić materac?

Sypialnia to miejsce odpoczynku oraz regeneracji sił. Powinna być urządzona wygodnie i estetycznie, zapewniać komfortowy relaks. Bardzo ważne jest także utrzymanie sypialni w czystości, aby nasz sen był zdrowy. Staramy się dbać o higienę, sprzątamy, zmieniamy często pościel, lecz zdarza się, że zapominamy o materacu. Nie wystarczy wymienić prześcieradła na czyste. Materac także wchłania pot i inne zanieczyszczenia, które wnikają przez prześcieradło, gromadzi się na nim kurz, złuszczony naskórek, bakterie, roztocza. Systematycznie czyszczony, świeży materac zapewni nam lepszy, zdrowszy sen. Czyszczenie materaca wcale nie jest skomplikowane, możemy je wykonywać na różne sposoby. W tym artykule poznacie jakie.

Odkurzanie materaca

Jednym ze sposobów jest oczywiście odkurzanie. Możemy to zrobić przy okazji każdej zmiany pościeli. W konsekwencji usuniemy kurz, pył oraz roztocze. Najlepszy będzie do tego celu odkurzacz z antyalergicznym filtrem, o dobrej sile ssania. Jeszcze skuteczniej odświeżymy materac odkurzaczem piorącym, używając płynu do czyszczenia tapicerki lub dywanów. Po takim zabiegu materac nie będzie zbyt mokry, lecz należy pozostawić go do wyschnięcia, najlepiej na świeżym powietrzu w słoneczny dzień.

Bardzo dobre do czyszczenia materacy są urządzenia parowe, które piorą i jednocześnie skutecznie dezynfekują dzięki użyciu gorącej pary. Czyszczenie parowe ma także ten plus, że nie musimy używać detergentów.

 

Ekologiczne czyszczenie materaca sodą oczyszczoną

Kolejnym ze sposobów jest soda oczyszczona, która jest naturalnym środkiem o doskonałych właściwościach czyszczących. Oprócz tego, że dobrze usuwa brud, wchłania również wilgoć i nieprzyjemny zapach. Sodę należy rozprowadzić równomiernie na powierzchni materaca delikatnie wcierając, i zostawić na kilka godzin. Następnie dokładnie zebrać sodę razem z pochłoniętymi przez nią nieczystościami odkurzaczem. Czyszczenie materaca sodą to doskonały sposób na zachowanie go na długo w bardzo dobrym stanie, bez konieczności wymiany na nowy.

Dla uzyskania lepszego efektu odświeżającego, sodę przed nałożeniem na materac można zmieszać z kilkoma kroplami ulubionego olejku zapachowego. Bardzo dobry będzie olejek lawendowy, ponieważ działa relaksująco i uspokajająco. Zapach lawendy sprawi, że będziemy spać spokojniej i lepiej wypoczniemy.

A jak pozbyć się z materaca trudnych do usunięcia plam? Na to też jest naturalny sposób. Na plamie należy rozprowadzić roztwór wody i soku z cytryny, pozostawić na pół godziny, a następnie wyszorować brudną powierzchnię szczotką.

Nie zapominajmy o regularnym czyszczeniu materaca, jest to konieczne do zachowania odpowiedniego poziomu higieny w sypialni. Świeży i czysty materac materac sprawi, że będziemy komfortowo i zdrowo wypoczywać.

Tags:
    Dodaj komentarz