Jak wybrać odpowiedni materac do spania?

Dobry dzień zaczyna się, kiedy budzisz się zadowolony. Sypialnia bowiem ma być wygodna. Jeśli nie wysypiasz się w swojej sypialni to znak, że czas najwyższy zmienić materac do spania. Jaki materac wybrać?

materac

To trudne pytanie bo zależy od wielu czynników. Dlatego materace należy dobierać przede wszystkim do swojej wagi, pozycji w jakiej śpimy, wielkości łóżka.
Ważne jest także w jakiej pozycji śpimy. Jeśli na boku potrzebujesz materaca, który dobrze podtrzymuje ciało, utrzymuje kręgosłup w linii prostej. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem będzie materac sprężynowy kieszonkowy oraz grubszy materac lateksowy. Natomiast jeśli śpisz na wznak, twoje ciało rozkłada się równomiernie, możesz dowolnie wybrać materace: lateksowe, lateksowo-kokosowe, sprężynowe. Gdy często zmieniasz pozycje podczas snu,
zalecane są materace wysokoelastycznyczne, które szybko dopasowują się do kształtu ciała.

Jaka powinna być wielkość materaca?

Wielkość materaca zależy od jego przeznaczenia. Materac jednoosobowy powinien mieć minimum 80 cm szerokości i być przynajmniej o 20 cm dłuższy niż wynosi wzrost danej osoby. Dosyć uniwersalnym rozmiarem materaca jednoosobowego jest 100×200. Dla dwóch osób, najlepszy będzie materac 160×200, 180×200 lub podobnej wielkości – takie rozwiązania cieszą się powodzeniem jeśli chodzi o łoża małżeńskie.

Jakie materace w sypialni małżeńskiej?

Jeden materac będzie dobry o ile dwie osoby mają podobną masę ciała. Idealny będzie materac o konstrukcji kieszeniowej albo wypełniony pianką czy lateksem. Dwa materace będą lepszym rozwiązaniem dla osób różniących się wagą lub lubiących inne stopnie twardości. Każdy z partnerów wówczas wybiera wg swoich preferencji (materac twardy, miękki, lateksowy
piankowy, sprężynowy itp.). Ważne jest, aby oba materace miały tą samą wysokość oraz sposób szycia pokrowca.

Materac do spania gruby czy cienki?

Osobom o większej masie ciała, ze schorzeniami kręgosłupa lub spędzającymi dużo czasu w łóżku zaleca się nawet 20-centymetrowe materace. Pozostałym wystarczą materace kilkunastocentymetrowe.

Jak wybrać twardość naszego materaca?

Przyjmuje się, że osoby do o masie ciała do 80 kg powinny wybrać materac o stopniu twardości H2, 80-100 kg zaleca się materace o twardości H3, a powyżej 100 kg H4.

Czy materac jest odpowiedni?

Połóż się na wznak na materacu i poproś kogoś o wsunięcie dłoni pod twoje plecy w części lędźwiowej. Zadanie okazuje się niewykonalne? Materac jest za miękki. Pod lędźwiami macie dużo miejsca? Macie za twardy materac. Dłoń czuje lekki opór? Wszystko wskazuje na dobrze dobrany materac.

Rodzaje materaców do spania

 
Materac sprężynowy bonellowy – wykazują się sprężystością progresywną, tzn. mały nacisk na materac wywołuje mały opór sprężyny, duży – większą siłę wypierania. Sprężyny są ze soba połączone. W związku z tym nacisk w jednym miejscu przenosi się na większą powierzchnię
materaca. Wygodny, choć z czasem ulega odkształceniom. Nie polecany osobom ze schorzeniami kręgosłupa.
Materac sprężynowy kieszeniowy – mają dobrą elastyczność, idealnie dopasowują się do kształtu ciała i dobrze podpiera kręgosłup, dbając by został zachowany jego anatomiczny kształt. Taki materac stanowi dobre rozwiązanie dla dwojga osób śpiących na jednym materacu.
Materac lateksowy – doskonale amortyzuje ruchy śpiącego partnera, likwiduje zjawisko „bujania się” osoby śpiącej obok. Ma wysoki stopień elastyczności, dopasowuje się do kształtu ciała w każdym położeniu. Jest idealny dla dzieci. Warto kupić taki materac o grubości 17-20 cm.
Materac piankowy wysoko- i termoelastyczny – taki materac perfekcyjnie dopasowuje się do ciała. Sprzyja relaksowi, rozluźnieniu mięśni. Inne zalety to lekkość, dobra wentylacja. W sam raz dla osób ceniących wygodę. Doskonały dla kobiet w okresie ciąży i w okresie połogu.
Materac kokosowo-piankowy lub lateksowy – w porównaniu z innymi materacami, charakteryzuje się większą twardością. Jest jednak cieplejszy, bardziej przewiewny. Wg wielu producentów eliminuje niekorzystne dla zdrowia działania pól elektromagnetycznych.
Czy teraz już wiesz jaki materac jest odpowiedni dla Ciebie?
Tags:
    Dodaj komentarz