Dzień Pluszowego Misia

Dzisiaj cała Polska żyje Black Friday, ale należy pomyśleć o naszych małych pociechach i samemu przypomnieć sobie okres beztroskiego dzieciństwa.                                                   Obchodzimy Dzień Pluszowego Misia.

dzień pluszowego misia

Jaki miś?

Możemy śmiało wybierać: mały, duży, kolorowy, a może poprostu milutki w kubraczku czy z kokardką. Każda nasza pociecha posiada bądź posiadała swojego kochanego pluszowego misia. Miś pluszowy jest kojarzy z beztroskim czasem dzieciństwa. Wiele razy był waszym przyjacielem, kumplem do zabawy czy tak poprostu antidotum na nocne koszmary.

 

Historia powstania…

Pierwsze misie pluszowe powstały w Europie, następnie były też eksportowane do USA.  Nazwa Teddy Bear, wzięła się od zdrobnienia imienia Teodora Roosevelta. Wiąże się z tym historia o niedźwiadku, którego postrzelił podczas polowania jeden z jego towarzyszy.                 Gdy prezydent zobaczył przestraszone zwierzątko, kazał je wypuścić. O tym zdarzeniu dowiedział się rysownik Clifford Berryman, zrobił rysunek i umieścił go w „Washington Post”, jednej z największych gazet USA. Amerykanom bardzo spodobało się zachowanie prezydenta. Swoją wspaniałomyślnością i umiejętnością współczucia innym istotom podbił serca obywateli.

pluszowy miś

Rosyjski emigrant Morris Michton chcąc upamiętnić to wydarzenie zaczął sprzedawać w swoim sklepie uszyte przez żonę pluszowe misie. Zainteresowanie misiami było tak duże, że przedsiębiorca postanowił produkować je na większą skalę. Postarał się też o zgodę samego Theodora Roosevelta na nazwanie misia „Teddy Bear”. „Teddy” to zdrobnienie od imienia Theodore, tak zwracali się do prezydenta jego najbliżsi.

Dziś nie można wyobrazić sobie świata bez misia. Jest bohaterem kreskówek dla dzieci, książeczek, jego podobizna zdobi ubranka, pościel, mebelki w dziecięcym pokoju. Najważniejszy jednak zawsze pozostanie pluszowy, mięciutki miś do tulenia.

W 2002 roku, w setną rocznicę narodzin misia, postanowiono, że 25 listopada będzie Światowym Dniem Pluszowego Misia.

Tags:
    Blog Comments

    Nie sądziłam, że można zaznaczyć w dziejach historii kluczowy moment powstania pluszowego misia. Przecież miśki od zawsze towarzyszyły dzieciakom i trudno sobie wyobrazić świat bez nich : ) Nawet w dobie komputerów i interaktywnych zabawek, miękkie niedźwiadki nie znikną ze sklepowych półek. Mimo rozmaitych zamienników, to wciąż symbol dzieciństwa i pierwszy przyjaciel naszych pociech. Osobiście mam sentyment do tradycyjnych zabawek i cieszę się, że coraz więcej rodziców popiera trend slow toys : )

    Dodaj komentarz