Dobrze się wyspać czyli..

Jak wiecie bez dobrego nocnego wypoczynku nie możemy normalnie istnieć. Lecz o spaniu krąży bardzo wiele mylnych informacji i to będzie dzisiaj tematem bloga.

sunday-half-past-ten-a-m-1413207-639x391

1. „Budzę się w nocy, bo cierpie na bezsenność”

To że budzimy się w nocy, nie znaczy wcale że cierpimy na bezsenność. Jest to normalne, że budzimy się kilka razy w nocy. Jeżeli krótko po obudzeniu znowu zaśniemy, to nie ma problemu. Istnieje głęboki sen fizyczny, kiedy ciało relaksuje się i głęboki sen paradoksalny, kiedy ciało już jest gotowe do obudzenia, ale mózg jeszcze intensywnie odpoczywa.

2. „Muszę spać 8 godzin dziennie”

Lekarze mówią, że najlepiej spać 7-8,5 godzin dziennie. Natomiast każdy z nas jest inny i mamy różne wymagania dotyczące długości snu. Niektórym wystarczają 4 godziny, ale niektórzy z nas potrzebują nawet 10 godzin snu.

3. „Dzięki alkoholu lepiej się wyśpie”

Jeżeli przed spaniem wypijecie połowę flaszki wódki, prawdopodobnie szybko zaśniecie, ale rano obudzicie się zmęczeni i niewyspani. Alkohol pomaga łatwiej zasnąć, ale obudzimy się wcześniej i nasza jakość snu nie będzie zbyt dobra.

4. „Pigułka zawsze pomoże”

Jeżeli czujecie się długo niewyspani i nie jesteście w stanie wykonywać swoich codziennych czynności, warto pomyśleć co jest problemem. Idealnie jest pokonać bezsenność bez lekarstw. Zastanówcie się, czy jak się kładziecie spać i wstajecie prawidłowo, czy uprawiacie jakiś sport.. Jeżeli nie możecie kłaść się spać prawidłowo o pewnej porze, zachęcam do prawidłowego wstawania.

Jeżeli chodzi o bezsenność spowodowaną tragicznymi zdarzeniami lub ważnymi problemami należy iść do lekarza.

5. „Im więcej jestem zmęczony, tym lepiej się wyśpię”

Kolejny mit. Skrajne zmęczenie może spowodować problemy ze spaniem. Po wyczerpującym dniu czujemy się absolutnie zmęczeni, ale mamy głowę pełną myśli i nie możemy zasnąć. Kiedy zaśniemy (często za pomocą lekarstw) nasz sen jest płytki i nie dodaje nam energii.

 

Tags:
    Blog Comments

    Ja osobiście kocham spać i mogę wykonywać tą czynność nawet 12 godzin i więcej, tylko po przebudzeniu często czuje się senna i bez energii. Ja myślałam tylko, że 5 mit to prawda, ale teraz już wiem, że nie. 😉

    Zapraszam do mnie: http://www.fashionforazmariaa.blogspot.com

    Dodaj komentarz