Czy do łóżka małżeńskiego kupić jeden materac czy dwa?

Wybór materaca dla małżeństwa nie jest prostą sprawą. Ich potrzeby i preferencje są rzadko identyczne. Kobiety z reguły wolą miękkie materace, a mężczyźni twardsze. Czy trzeba w tej sytuacji iść na kompromis, kupując jeden materac, czy może zdecydować się na dwa mniejsze, dopasowane do indywidualnych potrzeb męża i żony? O tym w dzisiejszym artykule.

Dwa materace w jednym łóżku

Wspólne łóżko, a w nim dwa osobne materace dla żony i męża to praktyczne i bardzo popularne obecnie rozwiązanie. Każde z małżonków może dobrać dostosowany do swoich potrzeb materac, co zapewnia obojgu maksymalny komfort snu. 

Jest to odpowiednia opcja dla partnerów, którzy znacznie różnią się między sobą wagą. Osoby ciężkie potrzebują twardego materaca, ponieważ w miękki będą się zapadać, w wyniku czego ich pozycja w czasie snu nie będzie prawidłowa. Można w ten sposób nabawić się wad postawy. Ponadto sen w niewygodnej pozycji nie będzie zdrowy i efektywny.

Natomiast szczupłe i lekkie osoby nie wyśpią się dobrze na twardym materacu, ponieważ będzie on zbyt mocno naciskał na mięśnie, które będą się wysilać, aby utrzymać kręgosłup w prawidłowej pozycji.

Jeżeli więc małżonkowie znacznie różnią się pod względem wagi ciała, powinni wybrać dwa materace jednoosobowe o takiej samej długości i wysokości. Dopasowanie ich do dwuosobowego łóżka o standardowych wymiarach nie powinno stanowić problemu. Powinny leżeć ciasno obok siebie, aby nie powstała między nimi niewygodna szczelina.

 

Dobry, dwuosobowy materac dla pary

Podwójny materac zapewni właściwy komfort snu właściwie tylko parom o podobnej wadze i podobnych preferencjach. Jednak nawet wtedy małżonkom może przeszkadzać, gdy druga osoba przewraca się w nocy z boku na bok, ponieważ materac często przenosi drgania. 

Aby temu zaradzić, można kupić materac wysokoelastyczny, który takich ruchów nie przenosi, wówczas zmiana pozycji osoby leżącej po jednej stronie nie zakłóci snu drugiego z partnerów. 

Dostępne w sprzedaży są również materace o różnym stopniu twardości stron, dla małżonków o różnej wadze, oraz “inteligentne” materace, które dopasowują się do kształtu i ciężaru ciała leżącej osoby, lateksowe, kieszeniowe lub termoelastyczne.

Jaki więc materac zapewni komfort snu w łóżku małżeńskim? Na to pytanie partnerzy muszą odpowiedzieć sobie sami, biorąc pod uwagę indywidualne warunki, potrzeby i preferencje.

 

Tags:
    Dodaj komentarz