Jak zaaranżować sypialnię z wanną? Pomysły, inspiracje i ważne wskazówki

Uwielbiasz spędzać romantyczny czas we dwoje? A może masz odwagę, by w swojej sypialni umieścić wannę wolnostojącą? Ta dość zaskakująca opcja ma wiele zalet i może stać się ciekawym sposobem na aranżację sypialni. Jednak taki projekt wymaga wcześniejszego przemyślenia i dobrania specjalnego wyposażenia, który sprosta wymaganiom tego wnętrza.

Połączenie sypialni z łazienką jest bardzo nowoczesnym i interesującym rozwiązaniem nie tylko pod względem aranżacyjnym, ale i funkcjonalnym. Dzięki niemu możesz całkowicie oddzielić prywatną część sypialnianą od reszty mieszkania czy domu. Taki projekt najlepiej prezentuje się na dużej powierzchni. To jednak nie jedyny warunek, jaki powinien zostać spełniony, by sypialnia z wanną nie tylko prezentowała się dobrze, ale i by pomieszczenie spełniało swoją funkcję przez lata. Nie ulega jednak wątpliwości, że połączenie łazienki z sypialnią w ostatnim czasie stało się najgorętszym trendem w aranżacji wnętrz.

Sypialnia z wanną – różne możliwości aranżacji

Wanna w sypialni może zostać umieszczona w różnych miejscach w zależności od tego, jakie są Twoje preferencje. Po pierwsze, możesz oddzielić od siebie część sypialnianą od części kąpielowej np. za pomocą ozdobnej ścianki czy zasłony. Drugą możliwą opcją jest umieszczenie wanny oraz umywalki bezpośrednio w sypialni, a oddzielenie od niej jedynie części toaletowej. Trzecią możliwością aranżacyjną jest stworzenie pokoju kąpielowego – to doskonałe rozwiązanie, jeżeli obawiasz się bezpośredniego łączenia sypialni z łazienką. Jeśli dysponujesz osobnym pomieszczeniem, które może stać się Twoim własnym SPA skorzystaj z takiej opcji. W pokoju kąpielowym możesz  umieścić w towarzystwie pięknej i dużej wanny wolnostojącej wygodne krzesło lub kanapę. Dzięki temu i tutaj będziesz mógł cieszyć się towarzystwem innych domowników.

Na co powinieneś zwrócić uwagę przy realizacji aranżacji?

Stworzenie w domu sypialni z wanną jest godne uwagi, niemniej jednak musisz dysponować odpowiednim metrażem. Wówczas konieczne jest stworzenie dodatkowej łazienki, która będzie użytkowana przez dzieci lub gości, a wejście do niej będzie możliwe z poziomu korytarza. To ważne, gdyż tworząc sypialnię z łazienką chcesz mieć zapewniony maksymalny poziom intymności, który nie będzie przerywany nieoczekiwanymi wizytami. Kolejną rzeczą, na którą powinieneś zwrócić uwagę jest to, by zachować spójny styl we wnętrzu. Część sypialniana nie powinna odbiegać od części łazienkowej – ani kolorystycznie, ani aranżacyjnie. Obie części pokoju o tak różnych przeznaczeniach łatwo połączyć spójnymi materiałami i kolorami.

Spraw, by wnętrze bardziej przypominało sypialnię niż łazienkę. Ze względu na  funkcjonalność takiego pomieszczenia, powinno ono zostać maksymalnie dostosowane do warunków panujących w łazience – szczególnie dotyczy to kwestii wilgoci. Ścianę, przy której umieścisz wannę warto zabezpieczyć kafelkami lub wodoodporną tapetą czy farbą. Zadbaj również o zabezpieczenie dobrym jakościowo sylikonem miejsc łączenia. Dodatkowo, by wnętrze było jeszcze bardziej spójne, warto byś położył na całą podłogę ten sam materiał, np. drewno (pamiętaj jedynie o jego impregnacji). Ostatnią rzeczą, której musisz sprostać, to odpowiednia wentylacja sypialni. Przez wzgląd na połączenie jej z wanną musi spełniać wszelkie istotne kryteria.

Akcesoria i dodatki podkreślą wnętrze

W sypialni, w której jest wanna, nie bój się wykorzystywać dodatków. Niech będzie ich więcej niż w normalnej łazience. Tutaj nie powinno zabraknąć ozdobnego żyrandola i innego punktowego oświetlenia. Ponadto wygodne fotele, toaletka i inne akcesoria niech wypełnią wnętrze. Dzięki nim pokój będzie jeszcze bardziej służył relaksowi i wypoczynkowi. Elementy takie jak lustra, rzeźby czy obrazy na ścianach sprawią, że sypialnia stanie się prawdziwym salonem wypoczynkowym z elementem dodanym w postaci wanny, czyli relaksującej kąpieli.

Przykładowa aranżacja sypialni z wanną

Wartą rozważenia opcją jest połączenie w pomieszczeniu kilku kolorów – dla przykładu bieli i pudrowego różu. Taki odcień dobrze prezentuje się w sypialni, tworząc romantyczną, intymną atmosferę. Biel doskonale uzupełni aranżację, szczególnie jeśli zastosujesz ją na suficie. Na podłodze rozważ położenie drewna lub jasnych paneli podłogowych.

Róż na ścianie będzie stanowił świetne tło dla nowoczesnej białej wanny wolnostojącej. Zadbaj o to, by łóżko w części sypialnianej nie odbiegało od całości stylizacji – najlepiej, jeśli będzie białe. Nowoczesne szklane lampy podkreślą całość, a dodatkowo będą łatwe w utrzymaniu czystości.

Wanna w sypialni na poddaszu – czy to możliwe?

Oczywiście jest to możliwe, choć należy to dobrze przemyśleć. Przede wszystkim wiele zależy od tego, czy strop jest wystarczająco mocny – tutaj najlepiej poprosić o opinię specjalistę. Dlaczego to takie ważne? Prawdą jest, że na rynku znajdziesz wiele rodzajów wanien wolnostojących – od akrylowych po kamienne i żeliwne. Każda z nich ma swoją wagę, a choć akrylowe są stosunkowo najlżejsze, to po wypełnieniu wodą stają się bardzo ciężkie. Strop powinien być na tyle mocny, by móc z powodzeniem udźwignąć taki ciężar. Jeśli taki jest, niewiele stoi na przeszkodzie, by sypialnia z wanną usytuowana była na poddaszu. Wannę możesz zamontować przy skosie ściany, a naprzeciwko niej zamieścić wygodne łózko. Jeśli pomieszczenie jest duże, możesz zaaranżować je w stylu retro lub rustykalnym. Retro wanny są niezwykle piękne, często występują w czarnym kolorze na złotych ozdobnych nóżkach. Mając taką wannę, zadbaj by nakrycie łóżka zachowane było w podobnej tonacji kolorystycznej. Na ścianie towarzyszącej wannie może pojawić się czarno biała tapeta w pasy. Dzięki temu zyskasz w sypialni ozdobną, przykuwającą uwagę ścianę. Odpowiednio dobrane oświetlenie i dodatki pięknie uzupełnią całość.

 

Autorką wpisu gościnnego jest Agnieszka Możejko, redaktorka bloga łazienkowego i pasjonatka niecodziennych rozwiązań wnętrzarskich.

    Dodaj komentarz