Jak urządzić małą sypialnię w bloku?

Aranżacja sypialni w bloku to bardzo trudne wyzwanie. Przede
wszystkim ze względu na bardzo mały metraż. Zazwyczaj jest to 8-12 metrów
kwadratowych. Biorąc pod uwagę, że musi się tam znaleźć łóżko, pojemna szafa i
jakaś komoda – to ta przestrzeń jest bardzo niewielka. Jak ją urządzić?
Wychodząc temu naprzeciw, przybliżę Wam kilka przydatnych wskazówek.

mała sypialnia

 

Podłoga i ściany

Bardzo fajnym pomysłem jest połączenie materiału podłogi z aranżacją ścian. Z pewnością nie są wskazane ciemny kolor podłóg. W małej sypialni ważne jest, aby to pomieszczenie rozjaśnić np. poprzez kolor ścian, szafy, łóżka czy jego narzuty. Podłoga w kolorze klonu czy buku jest zatem uniwersalnym rozwiązaniem. Ponadto w sypialni z taką podłogą jest łatwiej utrzymać czystość niż w przypadku wykładzin dywanowych. Jeśli już chcemy bardzo te drugie, powinniśmy wybrać takie, które są pozbawione wzorów, w kolorach beżu bądź szarości.
Wnętrze sypialni nie może być zdominowane kolorem ściany, gdyż nie będzie to wpływało na optyczne powiększenie. Dlatego też podłogi uzupełnia się spokojnymi kolorami ścian. Błękit, delikatna zieleń czy beż są najchętniej wybierane. Podobnie jak biel czy jasne odcienie szarości. Takie kolory nie tylko pozwolą zoptymalizować wizualnie dostępną przestrzeń, ale też są przyjemne dla oka, a przez to sprzyjają relaksacji. Poza tym biele i szarości to obecnie najmodniejsze kolory w aranżacji wnętrz.

Łóżko

Ważnym aspektem jest dobranie odpowiedniego rozmiaru łóżka. Jego rozmiar należy dokładnie przemyśleć, tak by nie tylko zapewniał nam wygodną przestrzeń do spania, ale też pozwolił na swobodny dostęp z każdej strony. Minimalna odległość łóżka od ściany powinna wynosić tyle co szerokość szafki nocnej.
W małych sypialniach warto też zainwestować w pojemnik na łóżko. Zapewni on całkiem sporo dodatkowego miejsca na przechowywanie. Jeżeli zaś nasze łóżko będzie głównym elementem aranżacji sypialni, warto wybrać dekoracyjny zagłówek.

 

Przechowywanie

Sypialnia jest także miejscem, w którym chcąc nie chcąc musimy przechowywać wiele rzeczy. Fajnym rozwiązaniem tego problemu będzie zabudowa ściany nad wezgłowiem łoża. Zamknięte czy też otwarte (wszystko zależy od tego, co chcemy przechowywać) półki nad łóżkiem zapewnią o wiele więcej miejsca do przechowywania niż tradycyjne komody czy regały, a przy tym nie zabiorą ani centymetra z naszej niewielkiej przestrzeni. Dodatkowo możemy
zamontować w nich oświetlenie do czytania, a co za tym idzie całkowicie zrezygnować także z szafek nocnych.

 

Szafy

Lśniące powierzchnie mebli i dekoracyjnych tapet oraz lustra pomogą w naszej sypialni optycznie powiększyć przestrzeń .Odbijają bowiem one światło, dając złudzenie, iż nasze pomieszczenie jest większe niż w rzeczywistości. Te ostatnie sprawdzą się także jako fronty szafek. Staną się nie tylko piękną dekoracją, ale też praktycznym elementem wystroju wnętrza.
W niedużej sypialni ważny jest także sam dobór mebli. Im mniejszy mamy metraż, tym mniej mebli powinniśmy tu ustawiać. Należy też dokładnie przemyśleć wybór szafy i łóżka.
W pierwszym przypadku najlepiej zdecydować się na zabudowę na wymiar. Poprowadzona do sufitu pozwoli ona maksymalnie zagospodarować dostępną przestrzeń. Taką zabudowę możemy też dowolnie wyposażyć, ukryć w niej szuflady na bielizną, a nawet niewielkie biurko.
Wybierając szafki czy komódki, dopełniające aranżacji naszej sypialni pamiętajmy, iż modele posiadające zgrabne nóżki, optycznie powiększają też dostępną przestrzeń. Bowiem meble, których bryły nie stoją bezpośrednio na podłodze są o wiele lżejsze w wizualnym odbiorze.

 

Oświetlenie i akcent ozdobny

Intensywne, sztuczne oświetlenie w sypialni nie jest dobrym pomysłem. Podobnie wygląda to w przypadku dużych plafonów czy bardzo strojnych abażurów lamp wiszących. Charakter małej sypialni najlepiej podkreślić oświetleniem liniowym.
Nawet najmniejsza sypialnia w bloku może urzekać swoim pięknem. Wpływa na to nie tylko jej typowe wyposażenie, ale również osobiste akcenty w postaci zdjęć, obrazów czy pamiątek z wakacji. Nie rezygnuj z nich nawet, gdy metraż sypialni nie przekracza 10m2.
Tags:
    Blog Comments

    Skandynawski styl mi sie zawsze podobał ze względu na podłogi drewniane, w artcore upatrzyłam sobie ciemny dąb i mam zamiar zrobić sobie cudną sypialnie na wiosnę 🙂

    Mnie zainspirował katalog Śnieżki, znalazlam tam taką sypialnie w stylu skandynawskim i podkradlam trochę pomysłów.

    Taka sypialnia w bloku to duże wyzwanie

    wercziandweeerczi.blogspot.com

    Dodaj komentarz