Łóżka piętrowe – wady i zalety

Łóżka piętrowe już od dawna są wykorzystywane w pokojach dziecięcych z prostego względu – ograniczona przestrzeń uniemożliwia wstawienie dwóch odrębnych mebli do spania. Oprócz oszczędności miejsca jest centrum zabawy nauki. Chcecie się o tym przekonać? Zapraszam na dzisiejszy wpis.

Rodzaje łóżek

Na rynku są dostępne różnorodne łóżka piętrowe, które posiadają sprytne rozwiązania. W sklepach możemy spotkać się z łóżkami piętrowymi dla dwójki dzieci, a nawet łóżka piętrowe na trzech poziomach. Najpopularniejsze są jednak łóżka piętrowe dwupoziomowe, które w dolnej części mogą służyć jako domek do zabawy, a także posiadają szuflady czy skrytki w ramie łóżka.

W przypadku, gdy dziecko samodzielnie zajmuje pokój mówimy o łóżkach na antresoli. Wówczas na górze znajduje się miejsce do spania, natomiast dolna jej część to biurko lub szafa z regałem na książki.

Zalety i wady

Łóżka piętrowe posiadają zarówno zalety, jak i wady. Największym plusem jest oczywiście oszczędność miejsca. Inną zaletą jest atrakcyjność takiego mebla w oczach naszego dziecka, trwałość, stabilność oraz wyjątkowo atrakcyjna cena. Wśród należy wymienić m.in. większe ryzyko wypadku z wysokości lub po prostu wypadnięcia, ale jest to kwestia odpowiedniego zabezpieczenia.

Na co zwrócić uwagę kupując łóżka piętrowe?

Kupując łóżka piętrowe musimy wziąć pod uwagę kilka czynników, które sprawią, że dany mebel będzie praktyczny i bezpieczny w użytkowaniu. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będą drewniane łóżka. Najczęściej są to sosnowe łóżka piętrowe lub z drewna bukowego. Mogą posłużyć dzieciom przez wiele lat ze względu na dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Kolejną rzeczą jest kwestia bezpieczeństwa. Górne łóżko powinno posiadać barierkę, która nie może być za niska, a odległości między szczebelkami nie mogą być za duże. Jeśli ta barierka ma opcję opuszczenia, upewnijmy się, że zabezpieczenie jest na tyle porządne, aby małe dziecko potrafiło samo go przestawić.

Na bezpieczeństwo dzieci ogromy wpływ ma rodzaj wejścia na górną część łóżka piętrowego. Dla starszych dzieci wiele łóżek posiada małą drabinkę z wąskimi szczebelkami. Z kolei dla maluchów o wiele lepszym rozwiązaniem będą specjalne schodki z poręczą do wchodzenia i zjeżdżania, dzięki czemu w bezpieczny sposób można opuścić górne łóżko, dostarczając sobie zarazem rozrywkę.

Pamiętajmy także, aby dolne łóżko posiadało odpowiednią wysokość, by dziecko mogło na nim wygodnie usiąść. Ważna jest odległość górnego łóżka od sufitu, gdyż zbyt mała przestrzeń sprawi, że dziecku będzie niewygodnie korzystać z mebla.

 

Łóżka piętrowe dla dzieci są świetnym rozwiązaniem, które z jednej strony pozwoli maluchom na spełnienie marzeń o pokoju, a z drugiej daje rodzicom możliwość urządzenia pokoju, nawet gdy jego powierzchnia jest niewielka.

Tags:
    Blog Comments

    Moja siostrzenica bardzo pragnie mieć łóżko piętrowe, ale tylko po to, by na dole mógł spać tata, a ona na górze 😀

    Z pewnością 🙂

    Jesli poddasze to oczywiście tylko łóżko wchodzi w grę 🙂

    Dobre wskazówki, choć ja chyba nigdy z nich nie skorzystam. W moim domu łóżka będą usytuowane pod skosami na poddaszu, więc o piętrowym nie ma mowy. A w innym miejscu nie da się ich postawić, bo nie byłoby znowu miejsca na szafę 😉

    Super to łóżko na zdjęciu. Mamy podobne – tylko bez tych ścianek. Muszę o tym pomyśleć, pewnie dzieciom się spodoba.

    Idealne na małą powierzchnie, jednak mimo wszystko bałabym się o wypadnięcie przy mojej córce 😉

    Moje wspomnienia z dzieciństwa <3 😉

    Świetny pomysł na niewielki metraż. Albo na wypadek gości – zawsze jedno łóżko więcej 🙂

    Zawsze marzyłam o łóżku piętrowym! 🙂

    Uwielbiam łóżka piętrowe, kojarzą mi się z dzieciństwem..

    Świetny wpis! Zawsze chciałam takie mieć, a dzieci je uwialbiają!

    Piętrowe łóżko, to takie moje niespełnione marzenie z dzieciństwa… 🙂 Niemniej idealne rozwiązanie do mieszkań „blokowych”.

    Bardzo lubię takie łóżka, ale zawsze spałam na górze. Cholernie bałam się, że ktoś na mnie spadnie 😀

    Ja uwielbiam spać na piętrowym łóżku i oczywiście zawsze wybieram górę <3

    Łóżka piętrowe są super! Jedyne co mnie przeraża, to właśnie wypadnięcie z takiego podczas snu ;p

    Pewnie, że jest dużo zalet łóżek piętrowych, a do tego jeszcze zjeżdżalnia – świetna opcja! Ale ja chyba bym nie dała rady spać spokojnie myśląc ciągle o tym, że Maluch może spaść… Chociaż mnóstwo moich znajomych kupiło dzieciom takie łóżka i nigdy żaden taki wypadek się nie wydarzył 😉

    Nie spałam na takim, ale w dzieciństwie bardzo mi się one podobały. Tekst obszernie pokazuje plusy i minusy takiego rozwiązania. Na pewno wielu dzieciom łóżka piętrowe podobają się bardzo 🙂 Pozdrawiam serdecznie 🙂

    Spałam przez parę lat na łóżku piętrowym z siostrą (oczywiście ja na górze!), a później zlikwodowałyśmy dolne łóżko i miałam tam taką małą kanapę dla gości 🙂

    Atrakcyjność w oczach dziecka – 100% jak nie więcej! Poznałam na przykładzie dzieci mojego brata. Starszy nawet jak dostał swój pokój to chciał mieć piętrowe łóżko, a pod nim miejsce do zabaw.

    Jak byłam młodsza to miałam piętrowe z siostrą i było na prawdę fajne. Dobrze je wspominam.

    Ja się zastanawiałam nad piętrowym ale powstrzymało mnie to że jak dziecko zaśnie w łużku rodziców to ciężko je potem odłożyć do jego własnego no i przy chorobie trudniej z dzieckiem siedzieć. Ostatecznie wybrałam parterowe choć antresola ze ślizgawką baaardzo mnie kusiła :).

    jako dziecko chcialam miec lozko pietrowe 🙂 teraz jednak chyba bym sie na takie lozko dla wlasnych dzieci (w przyszlosci) nie zdecydowala choc z pewnoscia to sporo radosci dla dzieciakow 🙂

    Jako dziecko zawsze marzyłam o łóżku piętrowym – oczywiście pod warunkiem, że to ja spałabym na górze, a siostra na dole 😉

    Znam wiele wersji łóżek piętrowych i sama miałam taką wersję „półpiętra” (wysuwany dół); ale teraz jak mam synków, to trochę się bałabym o tego na górze …

    jako dziecko marzyłam o piętrowym łóżku 🙂

    W mojej rodzinie jest sporo dzieciaków z piętrowymi łóżkami, na szczęście żadne nigdy nie wypadło, a przynajmniej nie na tyle poważnie, by można było o tym wspominać na zjazdach rodzinnych 😉 Antresolki też są fajne, bo zaoszczędzają kupę miejsca.

    Pozdrawiam, Ania z D.

    Łóżko piętrowe kojarzyło mi się kiedyś z dwójką dzieci. Dla mnie to była świetna alternatywa na 22 metrowej kawalerki. Jeden mały pokój i nasza trójka. Mimo, że mam tylko jedno dziecko, rozważałam łóżko piętrowe z przestrzenią pod nim na ewentualne biurko.

    Pamiętam, że jako dziecko marzyłam o takim łóżku, ale w moim przypadku byłoby raczej bez sensu, bo jestem jedynaczką 😉 Choć te zestawy gdzie pod łóżkiem znajduje się kącik do nauki to jest mistrzostwo 🙂

    Zawsze bałam się, że spadnę z góry ;-)))

    kiedyś chciałam mieć takie łóżko

    U nas temat na topie-wlasnie szukamy idealnego!

    Dla dzieci takie łóżka są genialnym rozwiązaniem i radością. Sama nigdy nie miałam, ale kiedyś bardzo chciałam spać na górze 🙂

    Dodaj komentarz